Ekologiczne upominki dla gości

Upominki dla gości? „My nic nie dajemy, bez przesady!”, „Szkoda pieniędzy...”, „ Podziękowanie dla gości. Kupię tanio” - to i wiele innych zdań możecie aktualnie przeczytać w sieci na forach i grupach o tematyce ślubnej. Pytanie o wybór upominków dla gości przewija się niemal tak samo często jak ocena makijażu, czy dopasowanie sukni ślubnej do sylwetki. Chcąc zorganizować ślub w duchu idei zero waste pojawia się zagwozdka: jak przygotować podziękowania „bez śmieci” skoro wszystko to jednak... śmieci?Magnesy (nie wszyscy chętnie oklejają swoją lodówkę naszą twarzą, więc pewnie i tak wyrzucą w kąt), cukierki (znikają po chwili, a śmieci zostają), figurki i inne przedmioty, które stanowią nikłą pamiątkę dnia ślubu są pakowane w celofan, skrupulatnie owijane kolorową wstążeczką, mają bileciki z datą i personalizowane naklejki... żaden z materiałów wykorzystywanych w nadmiarze nie jest eko, nawet papier. Na tym powinien się ten wpis zakończyć, bo przecież w weselu zero waste nie ma miejsca na niepotrzebne podarki.


Jednak idąc tym tropem należałoby zrezygnować z kwiaty, bo są nieekologiczne. Goście powinni przyjechać na rowerach, aby przyczynić się do niwelowania śladu węglowego. Należy siedzieć w ciszy przy wegańskich świecach, bo zużywanie nadmiaru energii też nie jest poprawne ekologicznie. I oczywiście zrezygnować z jedzenia, bo właściciel sali nie ma kompostownika. A tak w ogóle to proponuję zrezygnować z wesela, bo analizując zasady zero waste to tak się nie da... Otóż nic bardziej mylnego!5R przy wyborze upominków ślubnych

To wszystko można zrobić tylko trzeba do tematu podejść odpowiedzialnie, rozważnie i trochę ruszyć głową. Idea zero waste nie mówi nam o tym, że mamy zrezygnować ze wszelkiej radości życia, tylko o naszej zmianie na lepsze. Wesele nadal może pozostać weselem wraz z atrakcjami i rządzić się swoimi prawami, ale to nasze poprawne wybory będą decydować o tym, czy zrobimy to naprawdę dobrze. Zgodnie z głównymi zasadami zero waste podziękowania dla gości mogę być naprawdę bardzo etyczne i zrównoważone i wcale nie muszą być koniecznie eliminowane z oprawy. Podziękowania to miły gest skierowany w stronę osób chcących z nami spędzić ten dzień, a fakt, że szerzymy dodatkowo ideę dbania o naszą planetę to już obowiązkowy mały krok ku dobremu!


Odmawiaj. Jeżeli tylko możesz odmówić sobie tej przyjemności i nie zamówisz lizaków, magnesów i pierników w celofanie, czy plastikowej torebeczce to już jesteś na dobrym torze.


Ograniczaj. Spójrz z czego się składają podarki, które chcesz kupić, rozłóż sposób ich produkcji, pakowania i wysyłki na czynniki pierwsze i oceń czy kupując taki podarek dla około 80 osób nie będzie on po prostu niepotrzebnym i złym dodatkiem.


Używaj ponownie. Dokonaj oceny, czy któreś ze składowych (opakowanie, dekoracja) możne być wykorzystane ponownie i ilu z Twoich gości tak je wykorzysta (słoiczki, puszki).


Segreguj i przetwarzaj. Oceń, czy to co wybierasz będzie przetwarzalne, czy można w jakiś sposób je recyklingować (papier, metal) i czy aby na pewno masz tak zdyscyplinowanych gości, że skrupulatnie posegregują odpady pozostające po podarunku.


Kompostuj. Tutaj nie mamy zbyt wielkiego pola do popisu, ponieważ chcemy raczej, żeby podarek nawet jadalny był skonsumowany a nie kompostowany. Poza tym nie wszystko kompostować można, ale wszelkiego rodzaju odpadki po podarunku typu kwiaty, ziarna kawy, czy herbata jak najbardziej można - zakładając, że wszyscy goście mają kompostownik.


Naprawiaj. Możesz wymyślić coś swojego, podarowanego od serca i własnej roboty, coś co może jest już zepsute lub nieużyteczne a jednak się przyda i będzie naprawdę miłym gestem. Często w naszych domach i szafach kryją się niedoceniane pokłady tekstylne - dlaczego nie uszyć samodzielnie siatek zakupowych na owoce i warzywa z firanek, lub woreczków lnianych na chleb? Dla bardziej zaawansowanych i biegłych w temacie samodzielnie możesz też zrobić woskowijki, jeśli np. w szafie zalega Ci nadmiar dobrej bawełny (tak, wiem! Bawełna nie jest szczególnie eko, ale jak już jest to przynajmniej ją wykorzystajmy).


Pamiętaj! To taka lampka w naszej głowie, która powinna się zapalić przed każdą decyzją o zakupie i oświecić nam drogę do świadomych decyzji i trafnych wyborów.Ślubni Zapylacze, czyli nasza mała misja

Przejmy do konkretów, czyli co dokładnie podarować gościom co jednocześnie będzie ekologiczne, pomysłowe, piękne i przydatne... Naszą propozycją są upominki bliskie naturze jakie można znaleźć w projekcie Ślubnych Zapylaczy. Zamysł jest bardzo prosty: tworzymy coś, co jest jednocześnie upominkiem, ale już sam fakt jego zakupu prowadzi do cudownego zjawiska jakim jest oddawanie naturze. Zachęcamy do zakupów produktów, które są z reguły proste, naturalne, bez plastiku, pakowane zgodnie z ideą zero waste.


Działając w branży ślubnej i bardzo uderzyło nas to, co dzieje się w tej chwili przy organizacji wesel. Analizując czas trwania standardowego wesela oraz koszty z tym związane dysproporcja jest ogromna. Dlatego tworzymy dla Was:


 • nasiona (dla dzikich zapylaczy, motyli, pszczół miodnych) w metalowych puszkach lub szklanych słoiczkach do wysiewu łąki, łączki lub nanołączki na kawałku rabaty, doniczce balkonowej lub innym nieużytku

 • kule nasienne (bomby nasienne, seed balls, seed bombs, kule ziemskie) jako pomoc w rozwinięciu się roślinności na nieużytkach i niezagospodarowanych terenach.

 • małe sadzonki drzew do posadzenia na pamiątkę wydarzenia i uroczystości (narodziny, ślub)

 • bulwy i cebule kwiatów w malutkich papierowych pudełeczkach lub biodegradowalnych doniczkach

 • świeczki sojowo-kokosowe, mydełka naturalne, płatki kosmetyczne wielorazowe, chusteczki do nosa


Co ważnego musisz o nas wiedzieć?


 • przy zakupie produktów Ślubnych Zapylaczy nie obarczamy Cię plastikiem

 • puszki, pudełka, woreczki możesz wykorzystać ponownie np. do przechowywania zebranych nasion

 • nasiona, które wykorzystujemy to specjalistyczne mieszanki przygotowane pod okiem fachowców

 • sadzonki drzew wybieramy i osobiście przywozimy z małej szkółki leśnej hurtowo

 • pakujemy w duchu zero waste ( wszystko, co zużywamy do zapakowania jest zazwyczaj z odzysku, ponownie wykorzystujemy kartony i wypełniacze, staramy się myśleć o dostawie zwracając uwagę na ślad węglowy)

 • materiały, które czasem wykorzystujemy kupujemy na zamówienie z firm nie tworzących stanów magazynowych

 • zużywamy minimum papieru jakie tylko jest możliwe, część z produktów posiada etykietki stemplowane, dzięki czemu nie musimy drukować niepotrzebnych bilecików

 • na życzenie personalizujemy. Stosujemy do tego również stempelki i patyczki, które można wykorzystać do oznaczenia miejsca i rodzaju wysiewu

 • firmy z którymi współpracujemy to tylko i wyłącznie ludzie, którzy świadomie podeszli do biznesu. Są to małe polskie manufaktury. Wszystkie produkty są tworzone z naturalnych produktów oraz certyfikowanych materiałów. Nasi dostawcy również pakują i tworzą w zgodzie z ideą zero waste

 • żeby jeszcze bardziej zachęcić Was do tworzenia z Nami tej cudownej misji, część środków ze sprzedaży Ślubnych Zapylaczy oddamy na organizację wspomagającą pomoc pszczołom i dzikim zapylaczom


Chcemy, żebyście mieli wiedzę, że organizując wesele możecie wieloma jego składowymi posterować w taki sposób, żeby czuć się z tym dobrze. Powoli stajemy się bardziej świadomymi ludźmi w kwestiach ekologii i środowiska, a może być jeszcze lepiej. Pomyślcie o tym jak wiele możemy razem zmienić!


Ślubni Zapylacze


Instagram: slubnizapylacze

Zdjęcia: ajemstories


Śluby Zero Waste

na Instagramie

śluby zero waste & fotografia ślubna: 

parackalena@gmail.com

organizacja & koordynacja ślubów:

kontakt@wydra-werner.pl