Zasada 5R w organizacji ślubu

Wszystkie przedmioty, których używamy prędzej czy później stają się odpadem. W przypadku ślubu jest to wiele jednorazowych rzeczy jak papeteria, kwiaty czy dekoracje. Niestety statystycznie 70% z nich trafi na wysypisko, gdzie będzie składowana przez wiele lat. Jak więc sprawić, żeby jedyną pozostałością po ślubie były dobre wspomnienia a nie góra śmieci? Poznajcie zasadę 5R!Nazwa 5R pochodzi od pierwszych liter pięciu angielskich słów: ▶Refuse – Odmawiaj

▶Reuse – Użyj ponownie ▶Reduce – Ograniczaj, redukuj ▶Recycle/Upcycle – Przetwarzaj i Przerabiaj ▶Rot – Kompostuj

Jak zastosować ją w naszym ślubnym przypadku?

Odmawiaj. Pomyśl ile przedmiotów dostajesz podczas organizacji ślubu, których... nie potrzebujesz. Możesz odmówić ulotek na targach ślubnych od firm z którymi wiesz, że nie podejmiesz kontaktu. Poproś gości np. o kwiaty doniczkowe, książkę lub przekazanie pieniędzy na szczytny cel zamiast podarowania tradycyjnego bukietu. Upewnij się, że jedzenia będzie wystarczająco, ale nie na tyle, że zapełni zamrażarki Wasze i Waszych bliskich na kilka miesięcy.


Używaj ponownie. Dekoracje, dodatki i ubrania można wypożyczyć lub kupić z drugiej ręki i później puścić w dalszy obieg. Tutaj sprawdzą się ślubne grupy sprzedam/oddam. Jeśli nie chcesz lub nie możesz z tego skorzystać to pomyśl o innych sposobach ponownego użycia danej rzeczy. Może ciocia ucieszy się z bukietu, który zdobił stół, a spinki, które trzymały Twoją fryzurę przydadzą się do fryzury na inną okoliczność?


Ograniczaj. Czy dodanie 10 balonów uświetni Wasz wielki dzień, a dwa dodatkowe rodzaje ciast sprawią, że goście poczują się lepiej? Może warto zainwestować pieniądze w coś innego lub... zostawić je w portfelu.


Przetwarzaj. Umówmy się: nie wszystko da się sprzedać, wykorzystać ponownie czy przerobić. Produkujemy mnóstwo folijek, papierków, kartonów, które po prostu trzeba wyrzucić. Zadbaj o to, by trafiły do odpowiedniego śmietnika. Jest szansa, że zostaną przetworzone na inny materiał!

Kompostuj. Nieświeżego jedzenia i zwiędłych kwiatów nie da uratować (chyba, że ususzysz kwiaty), ale da się je kompostować tak, żeby stały się żyzną glebą. A w idealnym scenariuszu wyhoduje się na niej nowe kwiaty lub nowe jedzenie.Jakie są Wasze pomysły i sposoby na zastosowanie 5R podczas ślubu i wesela?

Dajcie znać w komentarzach!Zdjęcia

Eneka Stewart

Megan Robinson Photo

Rhonda Piper Photography

Śluby Zero Waste

na Instagramie

śluby zero waste & fotografia ślubna: 

parackalena@gmail.com

organizacja & koordynacja ślubów:

kontakt@wydra-werner.pl